مقاله تاریخچه و نقش و اهمیت سیمان

دسته: عمران

فرمت فایل: docx

حجم فایل: 1943 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 67

مقاله تاریخچه و نقش و اهمیت سیمان

مقدمه:

تاریخچه و نقش واهمیت سیمان

سیمان از انواع مصالح ساختمانی و گردی است نرم که دارای چسبندگی زیاد بوده و به عنوان یک چسب ساختمانی به کار می رود. این ماده مهم که سالانه میلیون ها تن از آن در کشور تولید و به مصارف گوناگون می رسد در مقابل هوا و همچنین در زیر آب خود را گرفته، استحکام بیشتری پیدا نموده و مدت دوام آن نا محدود است.

سیمان به خودی خود مقاومت زیادی در مقابل فشار نداشته، لیکن پس از ترکیب با شن، ماسه و آب و تهیه ملات و بتون، با گذشت زمان مقاومت مورد نظر را ایجاد می نماید، به عبارت دیگر سیمان ها مواد چسبنده ای هستند که قابلیت چسباندن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارند.

از نظر علمی سیمان ترکیبی است از اکسید کلسیم (آهک) با سایر اکسیدها نظیر اکسید آلومینیوم، اکسید سیلیسیم و اکسید آهن که میل ترکیب با آب داشته و در مجاورت هوا و در زیر آب به مرور سخت می گردد و دارای مقاومت می شود.

انسان از دیر باز سیمان را می شناخته و با گذشت زمان بر نقش و اهمیت آن وقوف و آگاهی بیشتری یافته و هر روز کوشیده است بناها ساخته های خود را مستحکمتر از گذشته احداث نماید. اهرام مصر و ساختمان های مهم در زمان امپراتوری روم بیانگر این واقعیت می باشند. از این رو ساختن ملاتهایی که دارای خاصیت سخت شدن و فشار پذیری بود مورد توجه قرار گرفت و از ملات های آهک و انواع ساروج در جهت ساختار های مهم نظیر پل ها، تأسیسات بندری و ساختما نهای بزرگ استفاده گردیده است.

تهیه سیمان به طرق علمی جدید از قرن هیجدهم و اوایل قرن نوزدهم آغاز شد. در آن سالها مهندس ‘جان اسمیتون’ مأموریت یافت که فانوس دریایی کوچک ‘ادیستون را که در دریای مانش و در ساحل ‘کورتوال’ انگلستان قرار داشت دوباره بازسازی کند، وی در آزمایشهای خود موفق شد که از ترکیب سنگ آهک نا خالص و خاک و پختن آن دو، ماده ای شبیه به سنگ های پرتلند به وجود آورد.

در اواسط قرن نوزدهم به دنبال پاره ای تحقیقات از مخلوط مصنوعی سنگ آهک و خاک رس سیمانی ساخته شد که به ‘ سیمان پرتلند ‘ معروف گردید. این محصول شباهت زیادی به سنگهای مستخرج از معدن جزیره ‘ پرتلند’ در انگلستان داشت و وجه تسمیه پرتلند نیز از همین شباهت ناشی می شود. اولین بنای ساخته شده با این نوع سیمان بنای پارلمان انگلستان است که در فواصل سالهای 1852 – 1840 احداث گردیده است. در حال حاظر نیز سیمان پرتلند عمده ترین سیمان تولیدی در جهان است و موارد مصرف عامتری دارد.

بعد ها ‘ دکتر بوک’ رئیس مؤسسه تحقیقات استاندارد سیمان آمریکا که به ‘ پدرسیمان ‘ معروف است ترکیبات اصلی سیمان را شرح داد که مورد تأیید صاحبان صلاحیت قرار گرفت.

ایرانیان نیز در دیر باز با سیمان آشنایی داشته اند. در ساختمان سد دز روی رود کارون که در زمان شاهپور دوم ساخته شدو بند امیر که درزمان عضد الدوله دیلمی بنا گردید، همچنین در ساختمان آب انبار های قدیمی از ترکیبات مشابه سیمان استفاده هایی شده است.

تولید سیمان از سال 1312 با بهره برداری ازکارخانه سیمان ری به ظرفیت صد تن در روز آغاز و با گذشت زمان ور در روند رشد و توسعه کشور نقش و اهمیت این صنعت و مصرف سیمان رو به فزونی نهاده است.

بخش اول:

مشخصات عمومی کارخانه سیمان خوزستان

C کارخانه سیمان خوزستان: درزمینی به مساحت قریب به 100 در استان خوزستان (دشت دنا، کیلومتر 22 جاده رامهرمز هفتکل) و به فاصله حدود112 کیلومتری از مرکز استان احداث شده است.

C دارای دو نوع سیمان تیپ 2 و 5

C تولید سیمان به روش خشک

C سازندگان ماشین آلات ساخت خارج از کشور

1- تجهیزات سنگ شکن شرکت o&k آلمان

2- تجهیزات نمونه گیر شرکت o&k آلمان

3-تجهیزات سالن اختلات مواد شرکت o&k و (PWH) آلمان

4- تجهیزات آسیاب مواد خام شرکت KRUPP آلمان

5- تجهیزات سیلوی مواد خام شرکت I B A U فرانسه

6- تجهیزات دپارتمان پخت شرکت F. C. B فرانسه

7- تجهیزات انتقال کلینکر شرکت AUMUND آلمان

8- تجهیزات سیلوی سیمان شرکت IBAU آلمان

9- تجهیزات آسیاب سیمان شرکت SKET آلمان

10-تجهیزات بارگیرخانه سیمان شرکت & B H آلمان

11- پست اصلی و تجهیزات برق شرکت ELEN اتریش

12- تجهیزات الکترونیک و کنترل شرکت F. C. B فرانسه

خط تولید سیمان

بر اساس طبقه بندی بین المللی صنعت سیمان جزء گروه صنایع کانی غیر فلزی محسوب می شود. اصولاًچهار روش برای تولید سیمان وجود دارد: 1- روش تر 2- روش نیمه تر 3- روش خشک 4- روش نیمه خشک

نوع این روش ها بستگی به مواد خام ورودی به کوره از نظر غلظت و میزان آب اضافه شده به آنها دارد. مهمترین و پرکاربرد ترین روش تولید سیمان در ایران روش خشک می باشد. سیستم پخت اکثر کارخانجات سیمان کشور بر این روش استوار است خط تولید سیمان از معدن شروع و به بارگیر خانه خاتمه می یابد. در تولید سیمان در روش خشک نخست مواد خام و اولیه نظیر سنگ آهک، خاک رس، مارل «خاک آهک دار»، سنگ گچ، سنگ آهن و سنگ سیلیس از معادن استخراج می گردنند. در استخراج موادی نظیر سنگ آهک، سنگ آهن و سنگ گچ ناز به چال زنی و ایجاد انفجار به وسیله دینامیت می باشد. موادی نظیر خاک رس و مارل نیاز به چال زنی و انفجار ندارند و صرفاً از بلدوزر ها و یا دستگاه های مشابه جهت دپو کردن مواد استفاده می شود.

  • نقش و اهمیت سیمان
  • مقاله تاریخچه و نقش و اهمیت سیمان
  • تاریخچه و نقش و اهمیت سیمان

چطور دانلود کنم؟