بررسی نماز-نیاز به درگاه بی نیاز

دسته: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 74 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 57

بررسی نماز-نیاز به درگاه بی نیاز

مقدمه

هر که نه گویای توخاموشبه هرچه نه یاد تو فراموش به

سپاس وستایش کریمی را که با کمال کبرا و عظمت واستغناء وعزت درِ لطف و مرحمت وبابِ عطوفت ورافت بر روی بندگان گشوده واصناف خلائق را از شریف و وضیع وخاص وعام رخصت مکالمه و مناجات و عرض حاجات عطا فرموده.

هر که رازی دارد، باوی روی بروی تواند گفت و هر که نیازی آرد در حضرت او عرض تواند نمود.

نه بر درش دربانی برگمشته که به کمک رشوه به او متوسل باید نمود، نه مانعی ونه رادعی، ونه ترس از چوبکی محافظ و مدافعی.

هرکه خواهد گو بیاوهرچه خواهد گو بگو

گیروداروحاجب و دربان، دراین درگاه نیست

همه کسرادرهمه جاوهمه وقت به جناب او را است واز ظاهر وباطن همه درهمه حال آگاه دولت ابدی و سلطنت سر مدی او را رواست و بس. تَعالی شَانُه وَتَقَدَّسَ.

پرستش ندای فطرت انسان، راز آفرینش و اصلی ترین نیاز بشر است.

عبادت سر لوحه تعالیم انبیاءو نشانه ایمان است وعبودیت حق عالی ترین رتبه ایست که آدمی می تواند به آن نائل گردد.

نمازدر راس همه عبادات و سرلوحه برنامه های تربیتی و پرورشی اسلام است.

نماز نویدی برای فرزندان حضرت آدم که: ای انسان؛ ای غمگین از هجران؛ از هبوط متأثر مباش؛ «نماز» معراج مومن است.

پس، در طریق عبودیت حق با آگاهی و اخلاص باید گام نهاد تا آدمی به مراحل کمال شایسته خود نائل گردد.

رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت

ستایش او را سزاست، نیایش او را رواست که کرده خود رهبری ما به سپاس آوری

«وَ صَلَّ اللهُ عَلَی خَیرِ خَلقِهِ وَ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ سَلَّم.»

چرا عبادت؟

عبادت به معنای اظهار ذلت، عالی ترین نوع تذلل و کرنش در برابر خداوند است. در اهمیت آن همین بس که آفرینش هستی و بعثت پیامبران (عالم تکوین و تشریع) برای عبادت است. خداوند می فرماید: «و ما خََلَقتُ الجِنَّ و الإنسَ إلّا لِیَعبُدونِ» 1

هدف آفرینش هستی و جن و انس، عبادت خداوند است.

کارنامه همه انبیاء و رسالت آنان نیز، دعوت مردم به پرستش خداوند بوده است:

«وَ لَقَد بَعَثنا فی کُلِّ اُمَّهٍ رَسولاً أن اعبُدوا اللهَ وَ اجتَنَبوا الطّاغوتَ» 2

پس هدف از خلقت جهان و بعثت پیامبران، عبادت بوده است. روشن است که خدای متعال، نیازی به عبادت ما ندارد (فاِنَّ اللهَ غَنیٌ عَنکُم) 3 و سود عبادت، به خود پرستندگان بر می گردد، هم چنان که درس خواندن شاگردان به نفع خود آنان است و سودی برای معلم ندارد.

عبادت فطری است!

اگر عبادت امری فطری شد؛ یعنی بر اساس فطرت و سرشت پاکی که خداوند در نهاد هر بشری قرار داده است، انجام شد همواره با ارزش است.

امتیاز فطرت بر عادت آنست که زمان و مکان، جنس و نژاد و سن وسال در آن تأثیری ندارد و هر انسانی از آن جهت که انسان است، آن را دارا می باشد، مانند علاقه به فرزند که اختصاص به منطقه و نژاد خاصی ندارد و هر انسانی فرزندش را دوست می دارد. 4 اما مسائلی مانند شکل و فرم لباس یا غذا از باب عادت است و در زمان ها و مکان های مختلف، متفاوت است. در بعضی مناطق، چیزی مرسوم است که در جاهای دیگر رسم نیست.

عبادت و پرستش نیز یکی از امور فطری است و لذا قدیمی ترین، زیباترین و محکم ترین آثار ساختمانی بشر مربوط به معبدها، بتکده ها و آتشکده هاست. هدف انبیاء

نیز ایجاد روح پرستش در انسان نبوده است، بلکه اصلاح پرستش در مورد شخص معبود و شکل عبادت است

1 – ذاریات، آیه 56 2- نحل، آیه 36 3- زمر، آیه 7

بیشتر آیات مربوط به عبادت در قرآن، دعوت به توحید در عبادت می کند، نه اصل عبادت؛ زیرا روح عبادت در انسان وجود دارد؛ مثل میل به غذا که در کودکی هست، ولی اگر راهنمایی نشود به جای غذا خاک می خورد و لذت هم می برد اگر رهبری انبیاء نباشد، مسیر این غریزه منحرف می شود و به جای خدا، معبود های دروغین و پوچ پرستیده می شود. آن گونه که در نبود حضرت موسی و غیبت چهل روزه اش، مردم با اغوای سامری، به پرستش گوساله طلایی سامری روی آوردند.

نقش عبادت

عبادت قرار دادن همه ابعاد زندگی در مسیر خواست و رضای الهی است. این گونه رنگ خدایی زدن به کارها تأثیر های مهمی در زندگی انسان دارد که به گوشه ای از آن ها اشاره می شود:

1- باقی ساختن فانی

قرآن می فرماید: «ما عِندَکُم یَنفَدُ وَ ما عِندَ اللهِ باقٍ» 1

آنچه نزد شماست، پایان می پذیرد و آنچه نزد خداست، ماندگار است.»

و نیز: «کُلُّ شَی ءٍ هالِکٌ اِلّا وَجهَهُ» 2 هر چیزی نابود می شود مگر آنچه وجهه و رنگ و روی الهی داشته باشد.

2- تبدیل مادیات به معنویات

اگر هدف در کارها خدا باشد و انسان بتواند نیت وانگیزه و جهت کارهایش را در مسی خواست خداود قرار دهد و بنده او باشد، حتی کارهای مادی از قبیل خوردن، پوشیدن، دیدار، کار روزانه، خانه داری، تحصیل، همه و همه معنوی می شوند و بر عکس گاهی مقدس ترین کارها اگر با هدف مادی و دنیوی انجام گیرد از ارزش می افتد. اولی نهایت استفاده است، دومی نهایت زیان.

ابعادعبادت در فرهنگ اسلام عبادت فرا تر از نمونه هایی چون نماز و روزه است. همه کارهای شایسته که به نفع مردم نیز باشد، عبادت است. به برخی از کارها که در اسلام عبادت به حساب آمده اشاره می کنیم:

1- نحل، آیه 96 2- قصص، آیه 88

1- تفکر در کار خدا

امام صادق (ع) می فرمایند:

«لَیسَتِ العِبادهُ کَثرَهَ الصلوهِ و الصَومِ إنّما العِبادَهَ التَّفَکُرُ فی أمرِالله ِ» 1

عبادت، زیاد نماز خواندن و روزه گرفتن نیست، همانا عبادت اندیشیدن در امر خداوند است.

2- کسب و کار

رسول خدا (ص) می فرمایند:

«العِبادهُ سَبعونَ جُزئاً أفضلُها طَلَبُ الحَلال» 2

عبادت هفتاد بخش است، برترین آن طلب حلال و به دنبال روزی رفتن است.

3- آموختن دانش

پیامبر اسلام فرمود:

«مَن خَرَجَ یَطلُبُ باباً مِنَ العِلمِ لِیَرُدَّ بِهِ الباطِلاً اِلیَ الحَقِّ وَ ضالّاً اِلیَ الهُدی کانَ عَمَلَهُ کَعِبادَهِ أربَعینَ عاماً» 3

کسی که از خانه به دنبال آموختن دانش بیرون رود تا با آن باطلی را رد کند و گمراهی را به عبادت بکشاند، کار او همچون چهل سال عبادت است.

4- خدمت به مردم

روایات بسیاری است که خدمت به مردم و رسیدگی به مشکلات آن ها را از بسیاری از عبادت ها و حج مستحب به مراتب برتر به حساب آورده است.

به قول سعدی استاد شعر و ادب:

عبادت به جز خدمت خلق نیست به تسبیح و سجاده و دلق نیست

5- انتظار حکومت عدل جهانی

پیامبر (ص) فرمود: «اَفضَلُ العِبادَهِ اِنتِظارُ الفَرَجِ» 4

انتظار فرج و گشایش (با آمدن امام زمان) برترین عبادت است.

پس رنگ و صبغه الهی دادن به کارها، هب ارزش آن ها می افزاید و آن را عبادت و گاهی برتر از عبادت می سازد. نیت صحیح اکسیری ا ست که هر فلز

1- میزان الحکمه، ج 7، ص 542 2- وسائل، ج 12، ص 11

3- محجه البیضاء، ج 1، ص 19 4 – نهج الفصاحه، جمله 409

بی ارزشی را طلا می سازد و کارهایی که با نیت تقرب انجام می گیرد، عبادت می شود. با این حساب می توان گفت که ابعاد و نمونه های عبادت قابل شمارش نیست و حتی نگاه پر مهر به پدر و مادر، نگاه به چهره علما و کعبه و نگاه به رهبر دینی و برادر دینی هم عبادت است. 1

نهرو مردی است که از سنین جوانی لامذهب شده، در اواخر عمر یک تغییر حالی در او ایجاد شده و خودش می گوید: من هم در روح خودم و هم در جهان یک خلائی را، یک جای خالی را احساس می کنم که هیچ چیز نمی تواند آن را پر کند مگر یک معنویتی و این اضطرابی که در جهان پیدا شده است، علتش این است که نیروهای معنوی جهان تضعیف شده است. این بی تعادلی در جهان از همین است. می گوید: الان در کشور اتحاد جماهیر شوروی این ناراحتی به سختی وجود دارد. تا وقتی که این مردم گرسنه بودند و گرسنگی به ایشان اجازه نمی داد در مورد چیز دیگری فکر بکنند، یک سره در فکر تحصیل معاش و مبارزه بودند. بعد که یک زندگی عادی پیدا کردند یک ناراحتی روحی در میان آن هاپیدا شد. در موقعی که از کار بیکار شدند، تازه این اول مصیبت آن هاست که این ساعت فراغت و بیکاری را با چه چیزی پر کنند. بعد می گوید: گمان نمی کنم این ها بتوانند آن ساعات را جز با امور معنوی یا چیز دیگری پر کنند و این همان خلائی است که من دارم.

پس معلوم می شود که انسان یک احتیاجی به عبادت و پرستش دارد. امروزه که در دنیا بیماری های روانی زیاد شده است، در اثر این است که مردم از عبادت و پرستش رو بر گردانده اند.

و الله اکبر

پس از آن نفی ها، یک انسان عادی که هنوز با واقعیتهای جاهلی دست به گریبان است، احساس غربت و وحشت می کند و خود را تنها می یابد. او از طرفی در مد نگاه خود همه بنیانهایی را که تا این لحظه استوار به نظر می رسید در حال فرو ریختن مشاهده می کند ولی از طرفی جاهلیت، به سطبری یک کوه، خود را به او نشان می دهد و به رخ او می کشد. همان چیزهایی که او آنها را نفی کرده است، بودن خود را به چشم او و در معرض تماشای او در می آورند و او را به هراس می افکنند. درست در همین لحظه است که او می گوید: الله اکبر-خدا بزرگتر است: از همه چیز، از همه کس، از همه قدرتها و قدرتمندیهایشان و، از آنکه بتوان او را به وصف آورد. طراح سنتها و قانونهای تکوینی جهان، چه در طبیعت و چه در تاریخ، اوست. پس پیروزی نهایی که در گرو سازگاری با این قوانین و سنتهاست، تنها در پایبندی به فرمان او میسر است و بندگان و فرمانبران او تنها جبهه پیروزمند در کشمکش تاریخی بشریت اند.

و محمد-صلی الله علیه و آله-این حقیقت را خوب می دانست و با همه وجودش به آن ایمان داشت و آن را لمس می کرد. از آن رو یک تنه در برابر همه گمراهان مکه، بل در برابر همه جهان، ایستاد. و چنانکه از انسان برجسته ای در حد او گمان می رود چندان پایداری کرد که کاروان گمراه بشر را از دنباله روی ذلتبار قدرتهای طاغوتی رها ساخت و در مسیر فطری که مسیر تکامل است، به راه انداخت.

کسی که در برابر قدرتگونه های بشری خود را کوچک و ضعیف و بی اراده می یابد، اگر بفهمد و بداند که برترین قدرتها خداست دلش اطمینان و آرامش می یابد و در باطنش نیرویی بیسابقه شعله می کشد، و همین است که او را برترین و نیرومندترین می سازد.

این بود خلاصه ای از مفاد و محتوای چهار جمله ای که در رکعتهای سوم و چهارم نماز در حال ایستاده تکرار می شود.

در رکعت دوم و هم در رکعت آخر همه نمازها، پس از سر برداشتن از دو سجده، نمازگزار همچنان که نشسته است سه جمله که هر یک بازگو کننده حقایقی از دین است، بر زبان می راند. این عمل را که با آن گفتارها همراه است «تشهد» می نامند.

در جمله اول، گواهی می دهد به یگانگی خداوندگار جهان:

اشهد ان لا اله الا الله -گواهی می دهم که معبودی جز الله نیست.

و سپس این حقیقت را بدین گونه تاکید می کند.

وحده -فقط او (خداوندگار جهانیان است)

و آنگاه آن را به زبانی دیگر تکرار می نماید.

لا شریک له -او را شریکی در الوهیت نیست.

 • بی نیاز
 • درگاه
 • نیاز
 • پروژه بررسی نمازنیاز به درگاه بی نیاز
 • دانلود پروژه
 • نماز
 • تحقیق بررسی نمازنیاز به درگاه بی نیاز
 • دانلود پایان نامه
 • دانلود پایان نامه بررسی نمازنیاز به درگاه بی نیاز
 • مقاله
 • دانلود تحقیق
 • مقاله بررسی نمازنیاز به درگاه بی نیاز
 • تحقیق
 • بررسی نماز-نیاز به درگاه بی نیاز
 • پروژه
 • پایان نامه بررسی نمازنیاز به درگاه بی نیاز
 • پایان نامه
 • تحقیق
 • دانلود مقاله

چطور دانلود کنم؟