نفت خام (9)

نفت خام 90 ص

90 ص

مقدمه

فناوری نانو می تواند اثرات قابل توجهی در صنعت نفت داشته باشد، در مقاله زیر، بعد از اشاره به برخی از این تأثیرات، تعدادی از کاربردهای فناوری نانو در صنعت نفت بویژه در بحث آلودگی محیط زیست و نیز سنسورهای نانو بطور مختصر معرفی گردیده است.

تاریخچه

هنگامی که ‘ ریچارد اسملی ‘ (Richard Smally) برنده جایزه نوبل، بالک مینسترفلورسنس را در سال 1985 در دانشگاه رایس کشف نمود، انتظار اندکی داشت که تحقیق او بتواند صنعت نفت را متأثر سازد. سازمان انرژی آمریکا (DOE) سرمایه گذاری خود را در قسمت فناوری نانو تا 62 درصد افزایش داد تا مطالعات لازم در زمینه موادی با نام های باکی بال ها (Bulky Balls) و باکی تیوب ها (Bulky Tubes) استوانه های کربنی که دارای قطر متر می باشند، صورت گیرد.

نانولوله های کربنی

نانولوله های کربنی با وزنی در حدود وزن فولاد، صد برابر مستحکم تر از آن بوده، دارای رسانش الکتریکی معادل با مس و رسانایی گرمایی هم ارز با الماس می باشند. نانوفیلترها می توانند به جداسازی مواد در میدان های نفتی کمک کنند و کاتالیست های نانو می توانند تأثیر چندین میلیارد دلاری در فرآیند پالایش بدنبال داشته باشند.

از سایر مزایای نانولوله های کربنی می توان به کاربرد آن ها در تکنولوژی اطلاعات (IT) نظیر ساخت پوشش های مقاوم در مقابل تداخل های الکترومغناطیسی، صفحه های نمایش مسطح، مواد مرکب جدید و تجهیزات الکترونیکی با کارآیی زیاد اشاره نمود.

علم نانو، یک تحول بزرگ در مقیاس بسیار کوچک

بسیاری از محققان و سیاستمداران جهان معتقدند که علم نانو می تواند تحولات اساسی در صنعت جهانی ایجاد نماید. صنعت نفت نیز از پیشرفت این تکنولوژی بهره مند خواهد گشت. علم نانو می تواند به بهبود تولید نفت و گاز با تسهیل جدایش نفت و گاز در داخل مخزن کمک نماید. این کار با درک بهتر فرآیندها در سطوح مولکولی امکان پذیر می باشد.

با توجه به اینکه نانو مربوط به ابعادی در حدود متر می باشد، نانوتکنولوژی به مفهوم ساخت مواد و ساختارهای جدید توسط مولکول ها و اتم ها در این مقیاس می باشد. خوشبختانه کاربردهای عملی نانو در صنعت نفت جایگاه ویژه ای دارند. نانوتکنولوژی دیدگاه های جدید جهت استخراج بهبودیافته نفت فراهم کرده است. این تکنولوژی به جدایش موثرتر نفت و آب کمک می کند.

با افزودن موادی در مقیاس نانو به مخزن می توان نفت بیشتری آزاد نمود. همچنین می توان با گسترش تکنیک های اندازه گیری توسط سنسورهای کوچک، اطلاعات بهتری درباره مخزن بدست آورد.

مواد نانو

صنعت نفت تقریباً در تمام فرآیندها احتیاج به موادی مستحکم و مطمئن دارد. با ساخت موادی در مقیاس نانو می توان تجهیزاتی سبکتر، مقاومتر و محکم تر از محصولات امروزی تولید نمود. شرکت نانوتکنولوژی GP در هنگ کنگ یکی از پیشگامان توسعه کربید سیلیکون، یک پودر سرامیکی در ابعاد نانو می باشد. با استفاده از این پودرها می توان مواد بسیار سختی تولید نمود. این شرکت در حال حاضر مشغول مطالعه و تحقیق بر روی سایر مواد مرکب می باشد و معتقد است که می توان با نانوکریستال ها تجهیزات حفاری بادوامتر و مستحکم تری تولید کرد.

همچنین متخصصان این شرکت، یک سیال جدید حاوی ذرات و نانوپودرهای بسیار ریز تولید نموده اند که بطور قابل توجهی سرعت حفاری را بهبود می بخشد. این مخلوط، آسیب های وارده به دیواره مخزن در چاه را حذف نموده، قابلیت استخراج نفت را افزایش می بخشد.

آلودگی نفت و نانوتکنولوژی

آلودگی توسط مواد شیمیایی و یا گازهای آلاینده یک مبحث بسیار دشوار در تولید نفت و گاز می باشد. نتایج بدست آمده از تحقیقات دانشمندان حاکی از آن است که نانوتکنولوژی می تواند تا حد مطلوبی به کاهش آلودگی کمک کند. در حال حاضر فیلترها و ذراتی با ساختار نانو در حال توسعه می باشند که می توانند ترکیبات آلی را از بخار نفت جدا سازند. این نمونه ها علیرغم اینکه اندازه ای در حدود چند نانومتر دارند، دارای سطح بیرونی وسیعی بوده و قادر به کنترل نوع سیال گذرنده از خود می باشند.

همچنین کاتالیست هایی با ساختار نانو جهت تسهیل در جداسازی سولفید هیدروژن، آب، منوکسیدکربن و دی اکسید کربن از گاز طبیعی در صنعت نفت بکار گرفته می شوند. در حال حاضر مطالعاتی بر روی نمونه هایی از خاک رس در ابعاد نانو و جهت ترکیب با پلیمرهایی صورت می پذیرد که بتوانند هیدروکربنها را جذب نمایند. بنابراین می توان باقیمانده های نفت را از گل حفاری جدا نمود.

سنسورهای هیدروژن، خود تمیز کننده خواص فوتوکاتالیستی نانوتیوب های تیتانیا در مقایسه با هر فرمی از تیتانیا بارزتر می باشد، بطوریکه آلودگی های ایجادشده تحت تابش اشعه ماوراء بنفش بطور قابل توجهی از بین می روند تا اینکه سنسورها بتوانند حساسیت اصلی خود را نسبت به هیدروژن حفظ نماید. تحقیقات انجام گرفته در این زمینه حاکی از آن است که نانوتیوب های تیتانیا دارای یک مقاومت الکتریکی برگشت پذیر می باشند، بطوریکه اگر هزار قطعه از آن ها در مقابل یک میلیون اتم هیدروژن قرار بگیرند، مقاومت الکتریکی آن در حدود یکصد میلیون درصد افزایش می یابد.

مقدمه

اشکال گسترش نفت

پترولیوم

تاریخچه

تصفیه فراورده های نفتی

خدمات آزمایشگاهی در واحد نفت خام

قابلیتهای محتمل تکنیکی نانوتکنولوژی

مشخصات نفت

نفت خام

نقش شکستگیها و درزها در تجمع نفت

چطور دانلود کنم؟