پاورپوینت سنگهای دگرگونی 11 اسلاید

پاورپوینت درمورد سنگهای دگرگونی 11 اسلاید

دسته بندی: پاورپوینت

نوع فایل:. pptx (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد اسلاید: 11 اسلاید


قسمتی از متن. pptx:

موضوع:

سنگهای دگرگونی

استاد راهنما:

سرکار خانم ایران فکور

تهیه کننده:

علی رضا تاجیک

انواع دگرگونی

دگرگونی را می توان بر اساس عوامل مؤثر برآن، میزان و وسعت پراکندگی و یا شکل ظاهری توده ی دگرگون شده به گروههای مختلفی تقسیم نمود. برخی از مهمترین انواع دگرگونی عبارتند از دگرگونی مجاورتی، دگرگونی ناحیه ای، دگرگونی دینامیکی یا حرکتی، دگرگونی تدفینی، دگرگونی ناحیه ای، دگرگونی هیدرونرمال و دگرگونی در زیر کف اقیانوسها. که هر یک مشخصات و ویژگی های بافتی، سنگ شناسی و… خاص خود را دارا می باشند.

دگرگونی ناحیه ای یا عمومی

دگرگونی ناحیه ای با گسترش زیاد (از چند صد متر تا هزاران کیلومتر) در نوارهای کوهزایی و محل برخورد صفحات پوسته زمین به دو صورت دفنی و دینامیکی اتفاق می افتد. در دگرگونی ناحیه ای میزان دما گاه به هشتصددرجه سانتی گراد و مقدارفشار به دوهزار تا هزاربار می رسد و گاهی ممکن است مدت زمان تأثیر آنها به بیش ازده میلیون سال نیز برسد. این نوع دگرگونی معمولاً با فعالیتهای ماگمایی همراه است. شیست، فیلیت، گنیس، واسلیت از جمله معروف ترین سنگهای حاصل از دگرگونی ناحیه ای هستند.

فرایند دگرگونی

برخی از سنگهای رسوبی و آذرین به عنوان واکنش در مقابل تغییرات شدید محیط خود، در حالت جامد تغییر کرده اند. این تغییرات از طریق فرآیندی که دگرگونی نامیده می شود، ممکن است باعث ایجاد تبدیلاتی در درون سنگها شود. دگرگونی در درون پوسته زمین، در زیر ناحیه هوازدگی، سیمانی شدن و بالاتر از ناحیه ذوب مجدد به وقوع می پیوندد. در این محیط سنگها برای تطبیق با شرایطی که شرایط تشکیل آنها متفاوت است، دچار تغییرات شیمیایی و ساختاری می شوند. از آنجایی که دگرگونی معمولا در درون پوسته زمین رخ می دهد، مطالعه مستقیم آن به آسانی مطالعه هوازدگی، رسوبگذاری و فعالیت آذرین نبوده و با مشکلات بیشتری همراه است.

چطور دانلود کنم؟