گزارش کارآموزی حسابداری در بانک صادرات

گزارش کارآموزی حسابداری در بانک صادرات

گزارش کارآموزی حسابداری در بانک صادرات 31ص

1- تاریخچه:

تولد یک بانک: در 16 شهریور سال 1331 موسسه اقتصادی به نام شرکت سهامی بانک با سرمایه 20 میلیون ریال که 50% آن پرداخت شده بود در اداره ثبت شرکتها و مالکیت های صنعتی تهران به ثبت رسید. این شرکت بعدها بانک صادرات نام گرفت. این بانک در 22 آبان همان سال و باسیزده نفر در طبقه دوم یک ساختمان واقع در کوچه تکیه دولت (معروف به کوچه مرغیها) به طور رسمی شروع به کار کرد. شروعی که حتی در خوشبینانه ترین حالت در عرصه رقابت با بانکهای قدیمی و مقتدر دولتی موفقیت و یکه تازی را دشوار می نمود. اهداف اجرائی این بانک خصوصی در سالهای اولیه تشکیل عبارت بود از دادن وام و سرمایه گذاری در فعالیتهای اقتصادی از قبیل صنایع و استخراج معادن و توسعه کشاورزی و جلب سرمایه های داخلی و پس اندازهای هر چند کوچک، ایجاد شبکه وسیع بانکی در سراسر کشور و ارایه تسهیلات بانکی بهتر به مردم.

گسترش شعب: تأسیس بانک صادرات ایران در اولین گام، ارمغان گرانبهایی برای بانکداری ایران بود چرا که برای اولین بار، بانک و بانکداری و مراجعه به بانک را برای عموم مردم فراهم و تسهیل نمود آن زمان بانکها به صورت ادارات دولتی با مردم رفتار می کردند ولی بانک صادرات ایران با بهترین برخورد و ایجاد شعب در مکانهایی بسیار دور افتاده کار خود را آغاز کرد. این شرایط و تفکر باعث شد که پس از یکسال و دوماه دومین شعبه بانک صادرات در تاریخ دهم دیماه سال 1332 در خیابان قزوین تهران با نام سینا آغاز به کار کند و با سیاست ارائه خدمات بیشتر به مردم در اقصی نقاط کشور روند رو به گسترش شعب خود را حتی در خارج از مرزهای جغرافیائی ادامه دهد. ضمن اینکه اولین شعبه خارج از کشور در سال 1340 شمسی در شهر هامبورگ آلمان رسماٌ افتتاح شد و بالافاصله در همان سال به موازات افتتاح شعب متعدد در داخل کشور شعب پاریش، لندن و بیروت تأسیس و آغاز به کار کرد. به طوری که در حال حاضر با بیش از 3200 شعبه در داخل کشور و 23 شعبه در نقاط مهم اقتصادی جهان به انجام عملیات مختلف بانکی مشغول است.

تجدید فعالیت با نامی جدید: در سال 1342 کلمه معادن از نام بانک حذف شد و بانک صادرات ایران با نامی جدید در عرصه رقابت با 34 بانک دیگر ظاهر شد. با توجه به تعدد بانکها، در آن مقطع کسب موفقیت و برتری، تعصب، جدیت و ابتکار عمل سرلوحه خط مشی های بانک قرار گرفت. در این بین بانک صادرات ایران با بهره گیری از تلاش فزاینده مدیران و تعصب سازمانی کارکنان خود توانست تنها بانک خصوصی باشد که از اغلب بانکهای دولتی و خصوصی پیشی بگیرد و نام خود را در صدر جدول بانکهای کشور قرار دهد.

بانک صادرات ایران و نوآوری: بانک صادرات ایران با مقتضای زمان و در همان ابتدای فعالیت، نوآوری را سرلوحه امور خود قرار داد. افتتاح حسابهایی همچون پس انداز نوزاد، حساب پس انداز در گردش، پس انداز محصل، حساب نوروز، اندوخته فردا، حساب ذخیره پاداش ماهانه، حساب سکه های طلا و… که عمدتاٌ محصول فکر و ابداعات مدیران و کارکنان بانک بود در کنار افزایش روز افزون سرعت موجب گردید که جایگاه این بانک نسبت به رقبا متمایز و مورد توجه گسترده عموم هموطنان قرار گیرد در این چارچوب بانک صادرات ایران به عنوان نخستین بانک ایرانی از دستگاههای رایانه برای افزایش مستمر سرعت در عملیات بانکی بهره جست. تحت چنین فعالتیهایی بود که روز به روز براعتبار نام بانک صادرات ایران افزوده شد و مدیران بانک با استفاده از جلب اعتماد مردم، فعالیت بانک را بیش از پیش گسترش دادند.

فصل اول آشنایی کلی با مکان کارآموزی

1- تاریخچه

فصل دوم ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته عملی کارآموز

بخش مورد تحقیق

وظایف کلی

فصل سوم آزمون آموخته ها، نتایج و پیشنهادات

آموخته ها

الف) عملیات اصلی

ب) بازبینی

ج) گزارشات

د) اطلاعات پایه

ر) سرپرستی سیستم

1- مبنا و نحوه تهیه صورتهای مالی

1-1- مبنای تهیه صورتهای مالی

2-1- نحوه ارائه صورتهای مالی

2ـ خلاصه اهم رویه های حسابداری

1-2- تسعیر ارز

2-2- مطالبات سررسید گذشته و معوق

3-2- ذخیره مطالبات مشکوک الوصول

4-2- سپرده قانونی

5-2- دارائیهای ثابت و استهلاک آنها

6-2- موجودی انبار

7-2- مشارکت

8-2- روش شناسایی درآمد

الف) درآمد بانک از فعالیتهای مشاع

1 ـ سود و وجه التزام دریافتی

سود دریافتی تسهیلات

2ـ سایر درآمدها

3ـ کارمزد دریافتی

4ـ سایر درآمدها

ج ـ هزینه ها

2ـ کارمزد پرداختی

1-3- هزینه های پرسنلی

2-3- هزینه های اداری و عمومی

4ـ سایر هزینه ها

محدودیت ها و پیشنهادات

چطور دانلود کنم؟