تحقیق نفت خام (14)

تحقیق درمورد نفت خام

دسته بندی: شیمی

فرمت فایل: ورد (قابلیت ویرایش)


قسمتی از محتوی متن پروژه…

تعداد صفحات: 73 صفحه

نفت خام به انگلیسی Crude Oil و به روسی Naphra نامیده می شود که درحالت طبیعی به صورت مایع بوده و رنگ آن قهوه ای زرد مایل به سیاه است و دربرابر نور انعکاسی، رنگ سبز بخصوصی از خود نشان می دهد.

مشخصات نفت نفت خام به جهت وجود ترکیبات گوگرد بوی نامطلوبی دارد.

بخش اعظم نفت خام از هیدراتهای کربن تشکیل شده و مقدار کمی عناصر دیگر نیز به آن مخلوط می گردد، که این عناصر در زیر با درصدشان نشان داده شده اند.

عنصر حداقل درصد وزنی حداکثر درصد وزنی کربن 82.2 87.1 هیدروژن 11.8 14.7 گوگرد 0.1 5.5 اکسیژن 0.1 4.5 نیتروژن 0.1 1.5 جدول ازسلی (1985) دراین جدول عناصر دیگری مانند وانادیوم، نیکل و اورانیوم با درصد وزنی حداکثر 0.1 در ترکیب نفت خام موجود هستند.

بعلاوه در خاکستر نفت خام آثاری از عناصر C r، Cu، Pb، Mn، Sr، Ba، Mo، Mg، Ca، Ti، Al، Fe و Si یافت می شود که بعضی از عناصر بالا مانند V-Ni-U احتمالا در رابطه با عنصر ارگانیکی اولیه (مادر) بوجود آمده و بعضی دیگر از عناصر مشخصات ژئوشیمیایی سنگ دربرگزیده را نشان می دهند.

قابل ذکر است که آثاری از نمک، آب و سولفید هیدروژن نیز درنفت خام مشاهده می شوند.

خواص فیزیکی نفت خام ویسکوزیته همانطور که نفت خام ممکن است با دخالت عواملی به رنگهای زرد، سبز، قهوه ای، قهوه ای تیره تا سیاه مشاهده گردد، لذا ویسکوزیته متغیر را برای آنها خواهیم داشت.

بنابراین نفت خام درسطح زمین دارای ویسکوزیته بیشتر بوده و بعبارتی ویسکوزتر است.

چون در مخزن زیرزمینی یکی از عوامل دخیل حرارت موجود درمخزن می باشد، که همراه با این عامل، عمق نیز موثر می باشد.

همچنین سن نفت را به لحاظ زمان مخزن شدن را درطیف تغییرات ویسکوزیته سهیم می دانند.

ترکیبات مولکولی نفت خام تعداد ترکیبات مولکولی نفت خام وابسته به سن زمین شناسی آن، عمق تشکیل آن، منشا آن و موقعیت جغرافیایی آن متغیر می باشد.

برای مثال نفت خام Ponca city از Oklahoma شامل حداقل 234 ترکیب مولکولی می باشد.

گروههای تشکیل دهنده نفت خام هیدروکربنها (Hydrocarbons) هیدروکربنها همانطور که از نامشان مشخص است، شامل گروههایی هستند که ترکیبات ملکولی آنها فقط از هیدروژن و کربن تشکیل شده است.

انواع هیدروکربنها عبارتند از: هیدروکربن های پارافینی (پارافینها) هیدروکربنهای نفتنی (سیکلوپارافینها یا نفتنیکها) هیدروکربنهای آروماتیک (بنزنوئیدها) غیرهیدروکربنها (Heterocompounds) این گروه شامل ترکیباتی غیر از هیدروژن و کربن می باشند و عناصری از قبیل اکسیژن، نیتروژن، گوگرد، اتمهای فلزی همراه با هر کدام از اینها و یا ترکیب با همه اینها نظیر Ni، V می باشد.

وزن مخصوص نفت خام از خواص فیزیکی نفت خام که ارزش اقتصادی نفت خام بر مبنای آن سنجیده می شود، وزن مخصوص آن می باشد.

لذا سنجش و نحوه محاسبه فرمول آن مهم است.

اکثر کشورهای جهان، وزن مخصوص نفت خام را برحسب درجه A. P. I که یک درجه بندی آمریکائی است، محاسبه می کنند.

مشابه همین درجه بندی و سنجش، وزن مخصوص نفت خام را در کشورهای اروپائی با درجه بندی Baume محاسبه می کنند که از لحاظ مقدار اندکی از درجه A.

P. I کمتر می باشد.

گردش

متن بالا فقط تکه هایی از محتوی متن پروژه میباشد که به صورت نمونه در این صفحه درج شده است. شما بعد از پرداخت آنلاین، فایل را فورا دانلود نمایید


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود مقاله: توجه فرمایید.

  • در این مطلب، محتوی متن اولیه قرار داده شده است.
  • به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در ورد وجود ندارد، در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.
  • پس از پرداخت هزینه، ارسال آنی پروژه یا تحقیق مورد نظر خرید شده، به ادرس ایمیل شما و لینک دانلود فایل برای شما نمایش داده خواهد شد.
  • در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون بالا، دلیل آن کپی کردن این مطالب از داخل متن میباشد ودر فایل اصلی این ورد، به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد.
  • در صورتی که محتوی متن ورد داری جدول و یا عکس باشند در متون ورد قرار نخواهند گرفت.
  • هدف اصلی فروشگاه، کمک به سیستم آموزشی میباشد. و این پروژه (تحقیق، مقاله) صرفا جهت اطلاع از طرز تهیه پروژه برای دانشجو و علم آموز عزیز میباشد.
  • بانک ها از جمله بانک ملی اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 5000 تومان را نمی دهند، پس تحقیق ها و مقاله ها و… قیمت 5000 تومان به بالا میباشد. درصورتی که نیاز به تخفیف داشتید با پشتیبانی فروشگاه درارتباط باشید.

پرداخت آنلاین و دانلود در قسمت پایین

چطور دانلود کنم؟