تحقیق اهمیت و تاریخچه ورزش معلولین

تحقیق اهمیت و تاریخچه ورزش معلولین

دانلود تحقیق اهمیت و تاریخچه ورزش معلولیندر قالبDOC، ودر 28صفحه، قابل ویرایش، شامل: اهمیت ورزش در معلولیننیاز به ورزش و تاثیر سلامتی آن در افراد معلول بسیار بیشتر از افراد سالم احساس می شود. بی تردید ورزش، عاملی است که معلولان را به سطح جامعه می کشا…

دسته بندی: جزوات» تربیت بدنی

فرمت فایل دانلودی: doc

فرمت فایل اصلی: DOC

تعداد صفحات: 28

حجم فایل: 109 کیلوبایت

دانلود تحقیق اهمیت و تاریخچه ورزش معلولین

در قالبDOC، ودر 28صفحه، قابل ویرایش، شامل:

اهمیت ورزش در معلولین

نیاز به ورزش و تاثیر سلامتی آن در افراد معلول بسیار بیشتر از افراد سالم احساس می شود. بی تردید ورزش، عاملی است که معلولان را به سطح جامعه می کشاند و آنان را در انجام فعالیت های مستقل میسازد. امروزه افراد معلول در سطح وسیعی در فعالیت های اجتماعی و مسابقات شرکت دارند و هویت خود را به جامعه شناسانده اند. هم اکنون 100 سال از ابداع ورزش های معلولین می گذرد. قرن 18 و 19 میلادی زمانی بود که تاثیر ورزش در سلامت معلولین کاملا شناخته شد. بعد از جنگ جهانی اول فیزیوتراپی و ورزش در مانی به اندازه ارتوپدی و جراحی اهمیت پیدا کردند و به این منظور مراکز ورزشی ویژه معلولین ایجاد شد. امروزه مشخص گردید که ورزش یکی از بهترین درمان های معلولیت است و در مراکز ورزشی ویژه معلولین ورزش یکی از درمان های موثر به حساب می آید. روزش درمانی قدم اول برای ابداع ورزش های معلولین بود که سپس به مسابقات و رقابت های ورزشی ختم شد. درسال 1960، تحت نظارت و حمایت فدراسیون جهانی گروه تحقیقی بین المللی ورزش معلولین جهت مطالعه و تحقیقات ورزش معلولین تاسیس شد و سپس در سال 1964 به افتتاح IOSD با سازمان جهانی ورزش معلولین ختم شد. مهندسی ورزش شاخه ای از علم است که هدف آن تربیت نیروی انسانی با مهارت های مهندسی بوده که به ور تخصصی در حیطه ورزش فعالیت می نماید. در این زمینه مهندسی ورزش در حیطه طراحی و مناسب سازی ورزشگاه ها، طراحی و ساخت وسایل ورزشی ویژه معلولین نقش انکارناپذیری دارد. به طور مثال در «دو و میدانی معلولین» تنها فاکتور انسانی (مثل: وضعیت روحی و فیزیولوژی ورزشکار) مطرح نیست بلکه فاکتورهایی چون طراحی کفش ورزشکار، مواد به کار رفته در کفش و پیست، سیستم های تحلیل حرکت و ابزار دقیق سنجش مطرح هستند که بدون اصول مهندسی، بهره برداری از آنها امکان پذیر نمی باشد. به امید روزی که ورزش و محیط های ورزشی معلولین با ابزار مهندسی ورزش در خدمت سلامت جامعه معلولین و جانبازان کشور در آیند.

پژوهشی کامل پیرامون مشکلات معلولین و نقش ورزش

اما آنچه که ممکن است مورد سئوال قرار گیرد این است که ورزش چه نقشی در کاهش مشکلات معلولین می تواند ایفا کند.

در ذیل به طور مختصر به برخی از مشکلات و مسائل معلولین و اهمیت ورزش در کاهش و پیشگیری آن مشکلات اشاره می نماید

1 زخم های فشاری (زخم بستر)

با توجه به این که معلولین بیشتر اوقات در بستر به حالت خوابیده هستند و با توجه به اینکه فشار مداوم به نقاط بی حس بدن ایجاد زخمهایی می کنند که به زخم بستر معروفند، بهبود این زخمها نیازمند ماهها زمان و صرف هزینه نیروی انسانی خاص خود است، بهترین روش مقابله با زخم بستر، عدم یکجا نشینی و خوابیدن بیش از حد می باشد لذا ورزش هم می تواند باعث تحرک بیشتر و کاهش یکجا نشینی شود و هم در نهایت از بروز به زخم بستر جلوگیری کند.

2 ابتلا به بیماری ها و عفونت های کلیوی

دستگاه دفع ادراری (کلیه و مثانه) به علت عدم تحرک و فعالیت، معمولاً دچار سنگ های کلیوی و عفونت های شدید می شود. تحقیقات نشان می دهد که بیشترین مرگ و میر در این گروه به علت عفونت های ادراری است. با این وصف می توان از ابتلا به برخی از بیماری ها در این قسمت با استفاده از حرکت درمانی از جمله ورزش پیشگیری نمود.

3 عدم کنترل ادرار و مدفوع

به دلیل آسیب وارده بر بخشی از دستگاه عصبی عمل دفع ادرار و مدفوع بدون کنترل و اختیار انجام می شود، این وضعیت علاوه بر اثر روانی روی فرد، مشکلات مضاعف دیگری از نظر بهداشت فردی و خانوادگی به دنبال دارد که انجام تمرینات ورزشی می تواند موجب افزایش نظم کلی جسمی بدن و بهبود عمل هضم و دفع و همچنین کاهش استرس و افسردگی، احساس رقابت، هدفمند شدن زندگی، احساس موجودیت و هویت و همچنین تلاش بیشتر برای کسب موفقیت در فرد شود.

4 تغییر شکل، خشکی و لاغری پاها و سفت و استخوانی شدن مفصل ها

ضعف حرکتی در مبتلایان به ضایعات نخاعی و محدودیت حرکات در اندام های تحتانی باعث ضعیف شدن ماهیچه ها و سفت شدن مفصل های آنان می گردد که در دراز مدت به صورت تغییر شکل، خشکی و لاغری پاها و سفت و استخوانی شدن مفصل ها آشکار می گردد. تقویت عضلات ضعیف شده از طریق روش های فیزیوتراپی از جمله حرکت درمانی، کششی، ماساژ و فعالیت ورزشی از این مشکل جلوگیری می کند.

5- مسائل و مشکلات مربوط به ازدواج

آن دسته از معلولین ضایعات نخاعی مجرد که تمایل به ازدواج دارند، اما به دلیل عدم تمایل دیگران به ازدواج با آنان و سایر برخوردهای منفی اجتماعی ممکن است به حالت یأس و افسردگی دچار شوند، بهترین راه حل، فراهم شدن امکان فعالیت های اجتماعی- اقتصادی است تا با احراز موقعیت های اجتماعی مناسب و بروز لیاقتها از نظر ازدواج در وضعی شبیه به افراد سالم قرار گیرند. ورزش های گروهی یکی از فعالیت هایی است که فرد می تواند به راحتی عضو گردد و استعدادهای خود را شکوفا کند.

6- مشکلات خانوادگی و اجتماعی

از آنجا که اکثر مسائل و مشکلات خانوادگی و اجتماعی- اقتصادی این افراد مربوط به نگرش آنان نسبت به معلولیت و عوارض روانی ناشی از آن در کارکرد اجتماعی به ویژه کارکرد خانواده می باشد تا برخاسته از خود معلولیت آنان، لذا پرداختن به چگونگی مشکلات روانی معلولین از اهمیت خاصی برخوردار است، در واقع خانواده، اولین عنصر و کوچکترین جامعه ای است که به مشکل معلول آگاهی پیدا کرده و متوجه موقعیت خود و فرد معلول در جامعه گردیده و یا مراحل پیامدهای معلولیت همچون احساس گناه، افسردگی، ناتوانی، ناامیدی و… آشنا شده و در نهایت چنانچه یاری کننده ای داشته باشد ممکن است بتواند با شرایط موجود سازگاری پیدا کند. اما آنچه قابل اهمیت است این است که جامعه بتواند حتی برای لحظاتی دست در دست خانواده نهد و هر از گاهی خود را که نه به جای خانواده بلکه به عنوان تکیه گاه و مددکار و امیدبخش آنان قلمداد نماید. ارتقاء سطح علمی و آگاهی آنان و تغییر نگرش آنان با استفاده از برنامه های فرهنگی، ادبی، هنری و ورزشی می تواند آرامش خاصی به خانواده ایفا نماید، چرا که امنیت فرد معلول، امنیت خانواده است و امنیت خانواده ایجاد امنیت برای فرد معلول و در نهایت ایجاد محیطی سالم و سازنده برای خانواده و جامعه.

  • تحقیق اهمیت و تاریخچه ورزش معلولین
  • مقاله اهمیت و تاریخچه ورزش معلولین
  • تحقیق پارالمپیک
  • دانلود رایگان تحقیق اهمیت و تاریخچه ورزش معلولین

چطور دانلود کنم؟