پاورپوینت ترامادول

پاورپوینت ترامادول

نوع فایل: ppt _ pptx (پاورپوینت)

(قابلیت ویرایش)


قسمتی از اسلاید:

تعداد اسلاید: 34 صفحه

Tramadol SDMRC January 2005 Hadi Zamanian, MD ترامادول یک ضد درد صناعی موثر بر سیستم اعصاب مرکزی است که کپسول 50 میلی گرمی، آمپولهای یک و دو میلی لیتری و قرص ترامادول رتارد (آهسته رهش) 100 میلی گرمی آن توسط شرکت صنعتی کیمیدارو تولید شده است.

آمپول 1و 2 میلی لیتری به ترتیب حاوی 50 و 100 میلی گرم، کپسول آن حاوی 50 میلی گرم و قرص آهسته رهش حاوی 100 میلی گرم ترامادول می باشد.

مکانیسم اثر ترامادول و متابولیت فعال آن آگونیست رسپتورهای اپیوئیدی از نوع μ هستند.

به علاوه فعالیت مونوآمینرژیک ترامادول در مهار بازجذب نورونی نوراپی نفرین و سروتونین می تواند با بلوک ایمپالس های دردناک، در خاصیت ضد درد این دارو نقش داشته باشد.

فارماکوکینتیک: ترامادول به سرعت و تقریباً به طور کامل پس از مصرف خوراکی جذب می شود و مصرف همزمان غذا تاثیری برسرعت یا میزان جذب دارو ندارد. اثر ضد درد داروی خوراکی در عرض یک ساعت آشکار شده و پس از 2 تا 3 ساعت به حداکثر می رسد و تا 6 ساعت ادامه پیدا می کند؛ البته اثر ضددرد آمپول ترامادول بسیار سریعتر آغاز شده و در کمتر از یک ساعت به حداکثر می رسد.

همچنین پیک اثر ضددرد قرص آهسته رهش ترامادول در 4 تا 6 ساعت ایجاد می شود.

مسیر اصلی متابولیسم این دارو کبدی و وابسته به سیتوکروم 450- pبوده و 60% دارو پس از متابولیزه شدن از طریق ادرار دفع می شود.

ترامادول از جفت عبور کرده و در شیر مادر ترشح می شود.

کاربردهای بالینی ترامادول در تسکین دردهای حاد یا مزمن با شدت متوسط تا نسبتاً شدید کاربرد دارد.

بعضی از موارد مصرف ترامادول: دردهای پس از عمل جراحی (خصوصاً در زمینه ژینکولوژیک مانند سزارین) درد زایمان و بیماریهای زنان دردهای ارتوپدیک و مفصلی دردهای دندانی (خصوصاً جراحی دندانهای آسیا) دردهای بیماران سرطانی: ترامادول توسط سازمان بهداشت جهانی خط دوم درمانی دردهای ناشی از سرطان معرفی شده است. دردهای مزمن مانند کمردرد و دردهای نوروپاتیک نحوه مصرف: فرم کپسول و قرص ترامادول در کودکان زیر 14 سال و فرم تزریقی در کودکان زیر یک سال نباید تجویز شود.

در این خصوص ذکر این نکته ضروری است: نحوه مصرف: در بیماران 14 سال به بالا، 50 تا 100 میلی گرم ترامادول با توجه به شدت درد به عنوان دوز اولیه تجویز می شود که در فواصل 4 تا 6 ساعت قابل تکرار است (البته قرص آهسته رهش حداکثر دو بار در روز تجویز می شود).

حداکثر مقدار داروی مصرفی 400 میلی گرم در روز است.

نحوه مصرف در سالمندان: اطلاعات موجود برای افراد 65 تا 75 ساله بدون اختلال کبدی یا کلیوی، تغییر دوزی را پیشنهاد نمی کند، ولی در سنین بالای 75 سال مجموع دوز مجاز به کمتر از 300 میلی گرم در روز کاهش یافته و دوزهای منقسم توصیه می شود.

نحوه مصرف در نارسایی کلیه: در افراد دچار نارسایی کلیه، دوز مجاز حداکثر 200 میلی گرم و فاصله زمانی مناسب جهت تجویز دارو هر 12 ساعت برای بیماران با کلیرانس کراتینین کمتر از ml/min 30 می باشد.

عوارض جانبی ترامادول دارویی است که در دوزهای معمولی به خوبی تحمل می شود.

در مطالعات بالینی کنترل شده، عوارض عصبی و گوارشی شایعترین عوارض جانبی شناخته شده اند عوارض جانبی عوارض عصبی: گیجی یا سرگیجه (شایعتر

متن بالا فقط قسمتی از محتوی متن پاورپوینت میباشد، شما بعد از پرداخت آنلاین، فایل را فورا دانلود نمایید


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود پاورپوینت:… توجه فرمایید!

  • در این مطلب، متن اسلاید های اولیه قرار داده شده است.
  • به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در پاورپوینت وجود ندارد، در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید
  • پس از پرداخت هزینه، ارسال آنی پاورپوینت خرید شده، به ادرس ایمیل شما و لینک دانلود فایل برای شما نمایش داده خواهد شد
  • در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون بالا، دلیل آن کپی کردن این مطالب از داخل اسلاید ها میباشد ودر فایل اصلی این پاورپوینت، به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد
  • در صورتی که اسلاید ها داری جدول و یا عکس باشند در متون پاورپوینت قرار نخواهند گرفت.
  • هدف فروشگاه جهت کمک به سیستم آموزشی برای دانشجویان و دانش آموزان میباشد.

پرداخت آنلاین

چطور دانلود کنم؟