تحقیق واژه شناسی (2)

تحقیق درمورد واژه شناسی. Doc

فرمت فایل: ورد (قابلیت ویرایش)


قسمتی از محتوی متن…

تعداد صفحات: 19 صفحه

واژه های جدید چگونه ایجاد می شوند؟

یکی از طرق جالب پرداختن به مسایل تکواژشناسی پاسخگویی به این پرسش است که، واژه های جدید چگونه به وجود می آیند؟

با آزمودن فرایند ایجاد واژه های جدید، باید بتوانیم اصول عام و بنیادی سازی را کشف کنیم. ابداع واژه های جدید واژه های جدید و بی سابقه پیوسته وارد زبان می شوند. این، اغلب هنگامی رخ می دهد که سخنگویان واژه های جدیدی را کشف یا (ابداع) می کنند تا اشیاء نوپدیدی را نام نهند که بر اثر تحولات صنعتی ساخته می شوند. برای مثال، واژه های ابداع شده ای همچون radar، laser، kleenex و xerox افزوده های جدید به زبان انگلیسی هستند. واژه های radar و laser واژه های اختصاری هستند: هر یک از حروف این واژه ها، نخستین (یا دومین) حرف یک واژه کامل دیگر است. برای مثال واژه laser از تسلسل واژه های radio detecting and raning برگرفته شده است، . و واژه laser اختصاری است از: light amplification (by) stimulated emission (of) radiation.

ذکر این مطلب مهم است که هر چند این قبیل واژه ها در اصل به عنوان واژه های اختصاری ایجاد می شوند، سخنگویان بزودی منشأ ایجاد آنها را به فراموشی می سپارند، در نتیجه واژه های اختصاری به واژه های مستقل جدید تبدیل می شوند. فرایند ایجاد واژها ی اختصاری نوعی فرایند مخفف سازی یا کوتاه سازی واژه است که در حال حاضر به گونه فزاینده در جامعه آمریکا (شاید در سطح جهان) به منزله یکی از طرق واژه سازی مورد استفاده قرار می گیرند در بسیاری از آمریکاییها، صورتهای مخففی همچون TV، در اثر سبکهای غیر رسمی، زمانی جایگزین وارژه های بلندی مانند TELEVISION شده است-این صورت مخفف واژه نو بنیادی است که هم اکنون به کارگرفته می شود. انواع کارتهای شناساییID خوانده می شود، بیماریهای مقاربتی را VD می نامند، و هرچند زمانی به شوخی صورت مخفف Oj را برای ایجاد دلالت بر آب پرتغال به کار می برند، اکنون کاربرد آن در سطحی گسترده آغاز شده است. صورتهای مخففی همچون prof به جای professor، math به عوض mathematic، gas برای نمایاندن gasoline هم اکنون کاربرد عام دارند (این کوتاه سازیها را گاه قیچی کردن نامند، زیرا بدین طریق واژه قیچی شده و کوتاه می شوند). بحث مربوط به واژه های ابداع شده بی اشاره به واژه OK، که شاید معروفترین واژه زبان انگلیسی در سطح جهان باشد و تقریباً به یک واژه بین المللی تبدیل شده است، کامل نخواهد شد. در مورد توجیه منشأ این واژه دهها نظر ارائه شده است. بر اساس یک نظر، ok مخفف Old kinderhook است که نام یکی از سازمانهای حزب دمکرات است، یعنی باشگاهی که در انتخابات 1840 از رئیس جمهور ون برن پشتیبانی کرد (kinderhook محل تولد ون برن در ایالت نیویورک است). مطابق نظری دیگر، ok مخفف all korrect یعنی نگارش طنزآلود oll correct است. ثابت شده است که واژه OK در انگلیسی آمریکایی در سالهای 1830 به کار برده شده است، و نظر داده می شود که ممکن است با صورت مخفف دیگر، یعنی D. K.

که به جای don,t know به کار برده می شود، در ارتباط باشد. در هر صورت، در مورد همه نظرها تردید وجود دارد و نکته مهم این است که واژه هایی مثل OK و TV واژه های کامل به نظر می رسند، نه صورتهای مخفف. این که در سبکهای غیر رسمی صورت نوشتاری آنها به گونه okey ,teevee نگاشته میشود، خود

متن بالا فقط تکه هایی از متن به صورت نمونه در این صفحه درج شده است. شما بعد از پرداخت آنلاین فایل را فورا دانلود نمایید

بعد از پرداخت، لینک دانلود را دریافت می کنید و 1 لینک هم برای ایمیل شما به صورت اتوماتیک ارسال خواهد شد.

چطور دانلود کنم؟