تحقیق تاریخچه گندم

تحقیق تاریخچه گندم

منشاء گندم به درستی روشن نیست. هرودوت مورخ معروف یونانی که یادداشت هایی از یک پیشوای مذهبی (…) را جمع آوری کرده، از مطالعه آنها به این نتیجه رسیده که گندم در زمان حکومت کلده و آشور و پیش از آن در بین النهرین به طور وحشی می روییده است، اون در پنج قرن پیش از میلاد در نوشته های خود روش خرد کردن

دسته بندی: جزوات» فلسفه و تاریخ

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 43

حجم فایل: 29 کیلوبایت

منشاء گندم به درستی روشن نیست. هرودوت مورخ معروف یونانی که یادداشت هایی از یک پیشوای مذهبی (…) را جمع آوری کرده، از مطالعه آنها به این نتیجه رسیده که گندم در زمان حکومت کلده و آشور و پیش از آن در بین النهرین به طور وحشی می روییده است، اون در پنج قرن پیش از میلاد در نوشته های خود روش خرد کردن گندم و تهیه نان در مصر را شرح داده است.

کاوشهای باستانی شناسی اخیر نشان داده است که گونه های گندم وحشی از حدود 1500 سال پیش از ویلائ در مصر و بین النهرین می روییده است.

دانه های گندم همراه با مومیایی های فراعنه مصر از اهرام این کشور به دست آمده است. استرابون مورخ معروف معتقد است که نوعی گندم وحشی از سواحل رود سند به دست آمده، لینه گندم را منتعلق به کوه های اورال می داند و ادیسه آن را از سیسیل می داند، به هز حال بیشتز پژوهشگران منشاء گندم را جنوب غربی آسیا دانسته نا دو تا آنجا که به کشورعزیزمان مربوط می شود نمونه های گندم در کاوش های باستان شناسی دامغان کشف شده که نشانه قدمت این گیاه در آن منطقه است.

همچنین در غارهای نزدیک دریاچه خزر و همدان دانه های گندم به دست آمده است و باستان شناسان عقیده دارند که گندم از حدود پنج تا شش هزار سال پیش از میلائ در این منطقه کشت می شده است، در حال حاضر هم در بیشتر کوههای کشورماننمونه های گندم وحشی دیده می شود. و یکی از گونه های گندم با پسوند اسم باستانی کشورمان Persia نامگذاری شده است.

گیاه شناسی گندم

گندم ممکن است Agropyron یا Aegilops باشد. چزء گیاهان گلدار زیر شاخه نهان دانه گان، در روده گیاهان تک لپه ای، در راسته گلومی فلورا در تیره یا فامیل Grammineae یا Poaceae و جنس Triticum است.

تعداد گونه های شناخته شده گندم متجاوز از 3000 است اما از بین این تعداد حدود 10 گونه به طور کامل شناساسس شده و از بین این تعداد سه گونه در تجارت بین المللی دارای اهمیت بیشتری می باشند که هر سه از جنس تریتیکوم هستند. هبارتند از:

Triticum Vulgar (common wheat) _ T. Durum و T_Compactum (club_wheat)

تریتیکوم و لگار مهمترین گندم مورد استفاده آسیاب داران برای تولید آرد مناسب جهت تولید نان است، به علاوه بیشتر آرد مصرفی برای تولید بیسکویت و کیک هم از همین گونه تولید می شود، تریتیکوم و ولگار در محدوده ای از شرایط اقلیمی قادر به رشد است و بنابراین عمومیت کمتری دارد.

تریتیکوم دیوروم مناسب ترین گوهنه گندم برای تولید ماکارونی است.

تریتیکوم کمپکتوم دارای مقدار پروتئین کمتری است و برای تولید فرآورده های قنادی و بیسکویت مناسب است.

 • کاشت گندم
 • دانه گندم
 • درو گندم
 • کشاورزی
 • دانلود تحقیق
 • زراعت
 • تحقیق تاریخچه گندم
 • تحقیق کشاورزی
 • کار تحقیقی کشاورزی
 • تاریخچه گندم
 • بذر گندم

چطور دانلود کنم؟