تحقیق ماهیت جنگ نرم – جنگ نرم چیست؟

تحقیق ماهیت جنگ نرم – جنگ نرم چیست؟

تحقیق ماهیت جنگ نرم در 34 صفحه در قالبwordو قابل ویرایش همراه با توضیحات کامل/متن: دشمن از راه های گوناگونی می خواهد به دین (اعتقادات)، افکار، کشور و خود ما ضربه بزند و باور حق ما را بگیرد و به سوی انحراف و باور های خودپسندانه خود ببرد که از طریق رسانه ها، بحث ها، مدها، تبلیغات، سایت ها، عکس و فیل

دسته بندی: جزوات» سایر موارد

فرمت فایل دانلودی: docx

فرمت فایل اصلی: docx

تعداد صفحات: 34

حجم فایل: 242 کیلوبایت

توضیحات:

تحقیق ماهیت جنگ نرم در 34 صفحه در قالب word و قابل ویرایش همراه با توضیحات کامل

بخشی از متن:

مقدمه

دشمن از راه های گوناگونی می خواهد به دین (اعتقادات)، افکار، کشور و خود ما ضربه بزند و باور حق ما را بگیرد و به سوی انحراف و باور های خودپسندانه خود ببرد که از طریق رسانه ها، بحث ها، مدها، تبلیغات، سایت ها، عکس و فیلم ها به انحراف بکشد. به غیر از جنگ نرم، جنگ سرد نیز یکی از راه های دشمن برای ضربه زدن به ماست که بر خلاف جنگ نرم با سلاح جنگی است، مانند دفاع مقدس (هم دشمن معلوم است و هم سلاح معین است) و امروزه در دانشگاه های مختلف (حتی در داخل کشور) برخی تعلیم دیدگان این دانشگاه ها گاهی به نفع دولت مردان غربی کار می کنند و اغلب جوانان فریب این قبیل افراد خورده و ذهن و افکار و زندگی خود را به دست آن ها می سپارند و این همان است که دشمن انتظارش را دارد.

ما می توانیم با بصیرت و مطالعه و به برکت امام و رهبری آگاه که یکی از الطاف الهی است، طریقه صحیح زندگی اجتماعی و شیوه ی موثر در مبارزه با ترفندهای مختلف دشمنان را بیاموزیم؛ پس باید با بصیرت، شناخت و مطالعه، دشمن و ترفندهایش را بشناسیم و با عمل به رهنمودهای رهبر معظم و البته با کمک خداوند، با جنگ نرم مبارزه کنیم و فریب دشمن را نخوریم.

تعریف جنگ و انواع آن

درباره جنگ نیز مانند سایر مفاهیم، تعریف های مختلفی بیان شده که هر یک بیانگر دیدگاه خاصی به جنگ است. یکی از بهترین تعاریف، تعریف کوئینی است. او می گوید: «جنگ هنر سازمان دادن و به کارگرفتن نیروهای مسلّح برای انجام مقصود است.»

تعریف خوب دیگر از جنگ عبارت است از مبارزه مسلحانه بین افراد جامعه، کشورها و طبقات جهت به دست آوردن منافع و اهداف سیاسی، اقتصادی و…

و تعریف جامع تر از جنگ عبارت است از تبدیل شدن کشمکش بین کشورها به ستیزه ای خشونت بار و خونین. حالتی از روابط بین دو دولت یا بین گروهی از دولت ها یا بین یک دولت و گروهی از دولت ها که بر اساس آن، آثار عادی قانون بین المللی، یعنی قانون کلی صلح، بینشان به حال تعلیق در آمده باشد. مبارزه مسلحانه بین کشورها یا بین طبقات برای اجرای هدف های سیاسی و اقتصادی.

جنگ بر اساس معیارهای مختلف به چند قسم تقسیم می شود. به عنوان مثال بر اساس هدف، جنگ به جنگ های عادلانه و غیرعادلانه؛ بر مبنای مقیاس های جغرافیایی، به جنگ های محلّی، منطقه ای، فرامنطقه ای و جهانی (عمومی)؛ با توجه به انضباط و تاکتیک، به جنگ های منظم (کلاسیک) و نامنظم (چریکی)؛ بر اساس سطح جغرافیایی، به جنگ های دریایی، هوایی و زمینی؛ بر اساس قلمرو، به جنگ های داخلی و خارجی تقسیم می شوند. هم چنین جنگها بر مبنای نوع ابزار، به جنگ های هسته ای و غیر هسته ای قابل تقسیم است. این تقسیم یکی از جامعترین تقسیماتی است که برای جنگ بیان کرده اند.

اما نوع دیگری از تقسیم بندی از جنگ وجود دارد که به اندازه تاریخ بشر قدمت دارد که عبارت است از:

1. جنگ سخت که متکی بر قدرت سخت نظامی _ امنیتی است.

2. جنگ سرد (نیمه سخت) که متکی بر تهدیدات نیمه سخت است.

3. جنگ نرم که متکی بر تهدیدات نرم و قدرت نرم فرهنگی و اجتماعی است.

درمقابل جنگ، مقوله دفاع قرار دارد. دفاع به مقابله در برابر حمله مسلحانه افراد یا کشورها گفته می شود و در اصطلاح دفاع عبارت از حقی است که کشورها بر اساس آن می توانند از خود در مقابل حمله مسلحانه، با عکس العمل نظامی فوری به طور انفرادی یا جمعی دفاع کنند. در ماده 51 منشور ملل متحد , استفاده از حق دفاع مشروع فردی و جمعی در صورت وقوع حمله مسلحانه علیه یک عضو سازمان ملل، مجاز شمرده شده است.» (علی بخشی، مینو افشاری راد، فرهنگ علوم سیاسی، تهران: چاپار، 1383، ص 729-614 (

با توجه به تعریف جنگ و دفاع روشن می شود که در جنگ حالت تهاجم و حمله نهفته است ولی دفاع مقابله و جلوگیری از تهاجم است.

فهرست مطالب:

مقدمه 4

تعریف جنگ و انواع آن 5

تعریف جنگ نرم 6

اهداف جنگ نرم 7

ابعاد و راهکارهای مقابله با جنگ نرم ازدیدگاه مقام معظم رهبری 8

سردمداران جنگ نرم 11

انواع نفوذ از دیدگاه مقام معظم رهبری 13

 • عدل علی
 • عدالت الهی
 • جایگاه عدل
 • انواع عدالت
 • امام علی (ع)
 • عدالت علی
 • عدالت در زمان حضرت علی
 • عدالت اجتماعی
 • عدالت چیست
 • عدالت اجتماعی چیست
 • انواع عدالت اجتماعی
 • عدالت امام علی

چطور دانلود کنم؟